NMA 2012 WINNERS LIST

Best Movie

  • MIRROR BOY
  • ANCHOR BABY
  • PRIVATE STORM
  • MEMORIES OF THE HEART
  • TANGO WITH ME: WINNER
  • KISS AND TELL

Best Actor in a Leading Role

  • VAN VICKER (AGAINST THE LAW)
  • RAMSEY NOUAH (PRIVATE STORM)
  • TRYBSON DUDUKOKO (GHETTO DREAMZ)
  • JOSEPH BENJAMIN (TANGO WITH ME): WINNER
  • JOSEPH BENJAMIN (KISS AND TELL)
  • CHARLES OKAFOR (FAKE PROPHET)

Best Actor in a Supporting Role

  • JUNIOR POPE ODONWODO (NKWOCHA)
  • JOHN DUMELO (PRIVATE STORM)
  • YUL EDOCHIE (AGAINST THE LAW)
  • GABRIEL AFOLAYAN (GHETTO DREAMZ): WINNER

Best Actress in a Leading Role

  • GENEVIEVE NNAJI (TANGO WITH ME)
  • OMONI OBOLI (ANCHOR BABY)
  • MERCY JOHNSON (WEEPING SOUL): WINNER
  • UCHE JUMBO (DAMAGE)
  • OMOTOLA JALADE-EKEINDE (PRIVATE STORM)

Best Actress in a Supporting Role

  • TINA MBA (TANGO WITH ME)
  • RACHEL ONIGA (GHETTO DREAMZ)
  • STELLA DAMASUS (BENT ARROWS)
  • NSE IKPE-ETIM (KISS AND TELL): WINNER

Best Actor in an Indigenous Movie (non-English speaking language)

  • CHIWETALU AGU (NKWOCHA): WINNER
  • YINKA QADRI (AYE DUDU)
  • SAIDI BALOGUN (ETI KETA)
  • BROWN IGBOEGWU (APPARITION)
  • FEMI ADEBAYO (EMI ABATA)
  • ODUNLADE ADEKOLA (IKUFORIJI)

Best Actress in an Indigenous Movie (non-English speaking language)

  • FUNKE AKINDELE (EMI ABATA)
  • FUNKE AKINDELE (THE RETURN OF JENIFA)
  • QUEEN NWOKOYE (NKWOCHA)
  • MERCY AIGBE (OLADUNJOYE)
  • DUPE ADEJARE (ALANTAKU)

Best Indigenous Language Movie (non-English speaking language)

  • ETI KETA
  • IKUFORIJI
  • NKWOCHA
  • APPARITION
  • AYE DUDU: WINNER
  • OLADUNJOYE

Best Directing

  • MAHMOOD ALI-BALOGUN (TANGO WITH ME): WINNER
  • OBI EMELONYE (MIRROR BOY)
  • LANCELOT ODUWA-IMASUEN (PRIVATE STORM)
  • DANIEL ADEMINOKAN (GHETTO DREAMZ)
  • DESMOND ELLIOT (KISS AND TELL)

Best Cinematography

  • MIRROR BOY
  • PRIVATE STORM
  • CHANGING FACES
  • ANCHOR BABY
  • TANGO WITH ME: WINNER
  • KISS AND TELL

 

Best Movie Editing

  • MIRROR BOY: WINNER
  • ANCHOR BABY
  • GHETTO DREAMZ
  • RETURN OF JENIFA
  • CHANGING FACES
  • MEMORIES OF THE HEART

Best Movie Soundtrack

  • BENT ARROWS
  • MIRROR BOY
  • GHETTO DREAMZ: WINNER
  • CHANGING FACES
  • MEMORIES OF THE HEART
  • TANGO WITH ME

Best Sound Editing/Design

  • TANGO WITH ME: WINNER
  • PRIVATE STORM
  • APPARITION
  • ANCHOR BABY
  • MIRROR BOY
  • GHETTO DREAMZ

Best Original Screenplay/Scriptwriting

  • OBI EMELONYE (MIRROR BOY)
  • UGEZU J UGEZU (AGAINST THE LAW)
  • DANIEL ADEMINOKAN & OPE BANWO (GHETTO DREAMZ)
  • UDUAK ISONG OGUAMANAM (KISS AND TELL)
  • LONZO NZEKWE (ANCHOR BABY): WINNER
  • CHINWE SELE (SOUL AFTER SOUL)

Best Costume Design

  • MIRROR BOY: WINNER
  • GHETTO DREAMZ
  • TANGO WITH ME
  • APPARITION
  • ENTRAPPED* (CHIEMELA NWAGBAOSO)

 

Best Make-up

  • GHETTO DREAMZ
  • TANGO WITH ME
  • APPARITION
  • MIRROR BOY* (GABRIEL OKORIE): WINNER
  • DAMAGE* (TEMISAN ISIOMA ETSEDE)

Rising Star Award

  • HALIMA ABUBAKAR (ENTRAPPED)
  • HELEN PAUL (THE RETURN OF JENIFA)
  • NUELLA NJUBIGBO (APPARITION)
  • SYLVIA OLUCHI (BENT ARROWS): WINNER
  • GABRIEL AFOLAYAN (GHETTO DREAMZ)
  • CHINYERE MADUBUIKE KOSI (APPARITION)

Viewer’s Choice Award: Male

  • RAMSEY NOUAH

Viewer’s Choice Award: Female

  • GENEVIEVE NNAJI

Lifetime Achievement Award

  • KENNETH NNEBUE

 

 

 

FOR MORE INFORMATION:

E: press@nollywoodmovieswards.tv

 

Follow Us

Facebook: http://facebook.com/nollymovies329

Twitter: http://twitter.com/nollymovies329

 

 




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>